ZŠ ŠUMPERK, DR. E.BENEŠE 1 "JEDNIČKA

Aktuálně

Dějepisná exkurze do Prahy

V úterý 16. května brzy ráno bylo na šumperském nádraží rušno. Žáci 7.B a dívky z 8. a 9. třídy se scházeli, aby odjeli vlakem na dějepisnou exkurzi do Prahy.

Po několikahodinové cestě vystoupili na pražském hlavním nádraží a v doprovodu učitelek a průvodkyně směřovali přes Václavské náměstí a metro do stanice Malostranská a tramvaj číslo 22 jim přiblížily cestu na tolik očekávaný Pražský hrad.

U Jeleního příkopu žáky zaujali vojáci Hradní stráže a jejich střídání. A což teprve vstup do velkolepého chrámu sv. Víta, Vladislavského sálu a Starého královského paláce…Procházka Zlatou uličkou a pohled na Prahu z ochozu nezklamaly. Ve Valdštejnské zahradě žáci obdivovali krásný park, jezírko i pávy. Poté Mánesův most, pozorování Karlova mostu a následné překvapení v podobě plavby lodí po Vltavě umocnily poznávání památek. Poté cesta na Staroměstské náměstí a vytoužené osobní volno rychle utekly a žáci naší školy vstřebávali svoje pražské zážitky při podvečerní cestě zpět do Šumperka. ....Fotogalerie....

 

                                                                                 Mgr. Anna Ševčíková a Mgr. Michaela Jarmarová                                                            

Krajské kolo Olympiády v českém  jazyce

 

Vendelín Vočka, žák třídy 8.B, reprezentoval naši školu  v krajském kole Olympiády v českém  jazyce  a umístil na krásném 3. místě.

Tato soutěž se skládala z úloh z mluvnice i ze slohové práce. Krajské kolo proběhlo v Olomouci dne 25.4.2023 a zúčastnilo se ho 15 žáků základních škol i gymnázií.

Vendelínovi gratulujeme za nádherné umístění a přejeme mu další úspěchy ve vyšším ročníku.

                                                            Mgr. Šárka Kašíková

 

 

 

 

 

 

Anglické představení pro 1. stupeň – Dr. Klutz přijel na “JEDNIČKU”

První květnový týden k nám do školy zavítalo anglické, interaktivní divadlo Dr. Klutze. Jednalo se o dvě představení, které byly určené pro děti 3.-5. ročníků.

Naši třeťáci se mohli aktivně podílet na představení  “The Magical Language Show”, kde si nejen procvičili jejich znalost angličtiny, ale také se přiučili pár kouzelnických trik.

Pro čtvrtý a pátý ročník bylo pak určeno představení “The Mad Professor”, ve kterém “šílený profesor” za asistence dětí zkoušel úspěšnost různých experimentů.

Obě představení byla živá, zábavná a plná energie z obou stran. Děti si “show” užily, jak sami můžete vidět z fotek, ale také číst ze slov některých dětí. ...Fotogalerie.......                                                                                                                                                                      Tereza Skoumalová

 

 

 

Dopravní soutěž Mohelnice – 11.5. 2023

Ve čtvrtek 11.5. se osm statečných vydalo do Mohelnice na dopravní hřiště reprezentovat naši školu v dopravní soutěži. Tam se utkali ve čtyřech dílčích soutěžích – jízda na DHH, jízda zručnosti, testy z PSP a první pomoc. Děti soutěžily ve dvou kategoriích.
Za první stupeň soutěžil tým ve složení: Anna Vrbová (4.C), Sofie Ulrichová (5.C), Dominik Kodýtek (4.B) a Bohumil Prejda (5.C). Z druhého stupně byli vybráni tito žáci: Eliška Körnerová (8.C), Anna Jurková (8.C), Kryštof Vagner (8.B) a Martin Veselý (8.B).
Ve velké konkurenci se náše týmy umístily  na krásném 9. a 10. místě. Moc děkujeme všem zúčastněným za reprezentaci škol. .....Fotogalerie.....

                                Tereza Skoumalová

Sportovní úspěchy našich chlapců 2023

Po dlouhém čekání od listopadu kdy naši chlapci v Mohelnici vybojovali vítězství v okresním finále ve florbalu, proběhlo 25.4. 2023 krajské finále mladších žáků v Jeseníku. Naše družstvo žáků ze 6.a 7. tříd tento turnaj suverénně vyhrálo a je jen škoda, že z nedostatku financí nepostupují dále na republikové finále, které bylo pro tento rok zrušeno!!!! Naši borci si postupně poradili s domácím Jeseníkem 5:0, dále porazili nebezpečný Přerov 2:0 a nakonec si lehce poradili s Prostějovem 5:3!!!!!!!! Hráli jsme ve složení Mácha Tristan, Unzeitig Patrik, Novák Matěj, Kundera Pavel, Pospíšil Matěj, Švácha Jakub, Matocha Martin, Řepa David, Boxan Tomáš, Tyl Karel, Jelínek Standa, a Minář Martin. Tímto chlapcům děkuji za výbornou reprezentaci školy a doufám, že v příštích letech se konečně probojují do republikového finále!!!

Dne 18.4. 2023 ve sportovní hale v Libině proběhlo okresní kolo v basketbalu žáků základních škol a naše družstvo ve složení: Drábek, Baraník, Bohm, Všetiček, Chromý, Pazourek, Gloza, Harapát, Dudycha, Pluskal, Veselý po statečném boji vybojovalo 2. místo!!! Ve skupině porazili ZŠ Ruda n. Moravou 18:17, ZŠ Mohelnice Mlýnská 21:2, Gymnázium Zábřeh 24:0.V semifinále si poradili s Gymnáziem Šumperk 23:15 a v dramatickém finále po vyhraném prvním poločase podlehli družstvu ZŠ Sluneční 13:9!!!!

Dalším úspěchem sportovců naší školy bylo okresní finále školních družstev chlapců ve volejbalu, které proběhlo 5.4. 2023 na III.ZŠ., kdy naše družstvo po vyrovnaném průběhu turnaje obsadilo pěkné 2.místo!!!! Chlapci podlehli pouze jednou a to vítězi krajského kola chlapcům III.ZŠ!!! Naše družstvo ve složení: Drábek, Harapát, Gloza, Všetiček, Chromý, Chytka, Veselý, Dudycha, Hajnyš a Karafiát postupně porazili Mohelnici 2:0 (25:17, 25:10), ZŠ Šumavská Šumperk 2:0 (25:15, 25:9), ZŠ Vrchlického 2:0 (25:13, 25:15), prohráli pouze se ZŠ 8. května 0:2 (18:25, 12:25)!!!! Chlapcům gratuluji a jejich výkon podtrhuje fakt, že náš přemožitel vyhrál i další a to krajské kolo v Přerově!!!!

Mc Donalds Cup.V květnu proběhl 3.5. na našem Tyršově stadionu v Šumperku již 24. ročník fotbalového turnaje Mc Donalds cup. Naše družstvo ve složení: Prejda Bohumil, Pěnička Tobiáš, Krobot Štěpán, Straka Sajmon, Nguyen Dan, Geletič František, Horký Dominik, Smékal Jiří, Jurka Lukáš, Koueik Rafael, Veselá Nela, Zapletal David, Holík Jakub vyhrálo okresní kolo , kdy porazilo Zábřeh 4:1, Boženku Zábřeh 5:1, pětku Šumperk 6:1, Údolí Desné 6:1 a pouze fotbalovou školou ze Sluneční remizovala 1:1 (kterou jsme v základním kole lehce porazili 7:4)!!!

Krajské kolo, které opět proběhlo v Šumperku 10.5.,bylo vyvrcholením turnaje v našem kraji! Na úvod jsme bohužel narazili na olomouckou školu Heyrovského, která je kmenovou školou SIGMY Olomouc a naši borci prohráli 1:4. Ostatní soupeře z Prostějova 8:1, Přerova 4:1 a České Vsi 7:2 bez problémů porazili a celkově obsadili krásné 2.místo v kraji!!!! Chlapcům děkuji za reprezentaci a doufám, že příště to vyjde!!!!!

Všem sportovcům a reprezentantům naší školy a  děkuji za předvedené sportovní výkony!! ...Fotogalerie.....

                                                                                                    Sportu zdar!!! Mgr. Petr Pán

Krajské finále florbalu dívek

Po vítězství v okresním kole v prosinci si naše děvčata Dana Březinová, Emma Marešová, Lucie Janíčková, Alena Cikrytová, Julie Krejčí, Viktorie Závodná, Lada Růžičková, Nela Štáblová, Adleta Laštůvková, Petra Markovská, Míša Körnerová a Marie Švecová, zajistila postup do krajského kola, které se uskutečnilo 24. dubna v Jeseníku.
Zde si děvčata poměřila své síly s ostatními vítězkami okresních kol Olomouckého kraje. Byly to ZŠ Jeseník, Přerov, Lutín a Prostějov.
Naše děvčata předvedla perfektní výkon a dva zápasy vyhrála bez inkasované branky. Bohužel v rozhodujícím zápase podlehla ZŠ Lutín a na vzájemné skóre tak naše hráčky přišly o postup do republikové kvalifikace.
Celkově tak žákyně skončily na krásném druhém místě. Všem velmi gratuluji k tomuto úspěchu.

                                                                                                              Mgr. Michaela Jarmarová

Laboratoře na gymnáziu

V tomto pololetí jsme opět v rámci výuky chemie chodili pracovat do laboratoří na gymnázium. Jako první šly třídy deváťáků kvůli přijímacím zkouškám a 8. třídy nás následovaly.

My, žáci 9. třídy jsme dokazovali přítomnost škrobu v různých potravinách jako např. šunka, kečup, salám, ovoce, zelenina, mléko apod. Dále jsme zkoumali rozdíl mezi glukózou a sacharózou pomocí Fehlingova činidla.

Mladší žáci 8. ročníku zkoumali schopnosti kyslíku a opakované vznícení žhnoucí špejle.  Jako 2. druhý pokus vyráběli vodík reakcí zinku s kyselinou chlorovodíkovou a pokus zakončili „štěkající“ zkumavkou. Pana učitele mrzelo, jak se někteří žáci předváděli na společných fotografiích, kde v 9. A chlapci předváděli gesta a různě se ksichtili, dívky se otočily zády, nebo v 8. A, ve které jeden žák předváděl nelogické postoje.

V laboratořích se nám všem líbilo a pokusy jsme si užili. Děkujeme panu učiteli, že nám dal tuto možnost.

Fotogalerie - 8.A, 8.B8.C, 9.A, 9.B, 9.C 

                                                                                Žáci 9. A, Tereza Holubová a Jakub Pazourek

 

Výsledky zápisu do 1. tříd na školní rok 2023-24

V odkazu níže bude od 10. 4. 2023 zpřístupněn seznam zapsaných dětí do 1. tříd na školní rok 2023-24.

 

https://webservices.sumperk.cz/webservices/mszapis/Home/Result/51

 

kodowanie html5 css, projektowanie stron internetowych , PSD2HTML, PSD HTML, proste strony www, cięcie PSD, tworzenie stron,