ZŠ ŠUMPERK, DR. E.BENEŠE 1 "JEDNIČKA"

Aktuálně

Beseda s přímým účastníkem bojů o Anglii

V pátek 15. listopadu si žáci dvou osmých tříd rozšířili své historické znalosti na besedě o účasti našich mladých mužů v bojích o Británii. O hrdinství československých pilotů hovořila spisovatelka Hana Bergmannová Klímová, autorka knihy Dobrodružství pana Wellingtona – O klucích, letadlech a letcích RAF, a pětadevadesátiletý přímý účastník bojů Čechoslováků v britském letectvu, pan Tomáš Lom.


A proč zavítali právě k nám? Protože se mezi žáky občas objeví „skutečně zapálení znalci v určitém oboru“. Tentokrát za zasvěcené vypravování vděčíme Jirkovi Novákovi z 8. C.


Pan Tomáš Lom (*1924) - pocházel z židovské rodiny. Jako čtrnáctiletého jej tatínek kvůli nebezpečí ze strany nacistů poslal vlakem do Paříže, odtud se lodí přeplavil do Anglie. Když dospěl do vojenského věku, přihlásil se na československém velvyslanectví v Londýně a byl přidělen k pozemní armádě. Odtud se vypracoval až k 311. bombardovací peruti RAF jako radiotelegrafista a palubní střelec.


Paní Hana Bergmannová věnovala svou knihu památce svého prastrýce, který sloužil právě u 311. bombardovací peruti RAF, a mnoha dalším statečným lidem. .....foto......

                                                                                                                                           Mgr. Zdeňka Krejčí

<< Zpět na předchozí stránku

kodowanie html5 css, projektowanie stron internetowych , PSD2HTML, PSD HTML, proste strony www, cięcie PSD, tworzenie stron,